Můžeme pomoci závislému? Buď rodina nebo alkohol, radí Dr. Miloslav Pleskač

Dr. Miloslav Pleskač v radioporadně ČRo Hradec Králové, tentokrát na téma: alkohol v rodině a jeho negativní dopad. Jak si s ním poradit.

To, že je alkoholik nemocný si uvědomí často poprvé až tehdy, když jej na jeho zvláštní chování upozorní rodina. Alkoholik sám se zpočátku za nemocného nepovažuje. Současně by mělo být při této debatě alkoholikovi zdůrazněno, že při něm jeho blízcí stojí, že jej mají rádi, že mu chtějí pomoci, aby se dostal z problému.

Rodina musí však na léčbě bezpodmínečně trvat a neměla by se nechat uchlácholit bagatelizací problému alkoholu. Nátlak rodiny by měl být vždy důrazný a ultimativní. Buď rodina nebo alkohol.

Dalším postupem při nedodržení ultimáta je trest. Žena se i s dětmi například odstěhuje ke svým rodičům. Trest je nutné vykonat. Následuje pomoc alkoholikovi narýsovat východisko ze situace. Dát nějakou naději při splnění ultimáta. Tento postup je ideální realizovat při dohledu psychoterapeuta nebo psychologa.

V případě že je alkoholik nebezpečný sobě nebo svému okolí, je možné také požádat o pomoc policii. Krajním řešením je soudní řešení a nařízená léčba.

Je potřeba předem upozornit, že přemluvit alkoholika je těžké. Velmi důležité je, aby se alkoholik sám chtěl vyléčit. V opačném případě je šance na vyléčení mizivá.

Celou radioporadnu s naším váženým a ctěným Dr. Miloslavem Pleskačem si můžete poslechnout v audio-archivu na stránkách ČRo Hradec Králové ZDE

autoři: Blanka Malá, Milan Baják