Dnešní on-line rozhovor kandidátky na primátorku Jany Fröhlichové pro Hradecký deník

Dnes v Hradeckém deníku odpovídala na Vaše otázky kandidátky kandidátka na primátorku Mgr. Jana Fröhlichová

 

DOTAZ: Jaké byste zmínila 3 největší problémy Hradce, které byste chtěla řešit?
ODPOVĚĎ: Každý Hradečák by nejspíš odpověděl: doprava ve městě. Já osobně vnímám za důležité také finanční dostupnost bydlení a udržitelný rozvoj města i z hlediska stárnutí populace. A právě tyto tři oblasti bych chtěla řešit jako stěžejní. V dopravě máme v plánu koncepční změnu z hlediska spolupráce na dostavbě velkých staveb s Vládou ČR a krajskými samosprávami, abychom vyvedli nákladní dopravu mimo město. Dále je to parkovací systém, odstavná parkoviště a efektivnější síť MHD, abychom ulevili centru od osobních aut. V oblasti bydlení jednoznačně město musí začít čerpat dostupné státní a unijní finance na stavbu vlastních nájemních bytů, které bude moct lidem pronajímat za přijatelné nájmy, ať už seniorům, maminkám samoživitelkám, startovací byty pro mladé, ale i pro bydlení lidí napříč generacemi. Z hlediska udržitelnosti rozvoje našeho města vnímám za důležité výzvy jako je změna klimatu a stárnutí populace. Proseniorská opatření je přímo moje profese a ráda bych chtěla víc se zaměřit na rozvoj sídlišť a služeb, tam kde lidé bydlí.

 

DOTAZ: Jste poměrně mladá. Nevidíte v tom hendikep? Jaké zkušenosti můžete nabídnout?
ODPOVĚĎ: Je mi 33 let a již jsem určitě měla možnost nabrat mnohé pracovní zkušenosti. Mám znalosti v oblasti legislativy (Senát Parlamentu ČR), exekutivy (v současnosti pracuji v Hradci Králové pro Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR) a chodím pomáhat do občanské poradny v oblasti bydlení. Setkávám se i hodně se seniory. Věřím, že všechny tyto zkušenosti mě připravily pro mojí kandidaturu na primátorku našeho města. Nechybí mi vnímání běžných potřeb našich občanů. Mám odhodlání a nabízím do vedení novou energii na rozdíl od mnohých mých protikandidátů. Pokud Rakousko může mít tak mladého premiéra, proč by Hradec nemohl mít stejně mladou primátorku.

 

DOTAZ: Vaše plakáty po Hradci mě zaujaly, jste jednoznačně nejpohlednější a nejsympatičtější lídr, ale nejste jen mašle, která kryje shnilé jablko? Děkuji
ODPOVĚĎ: Moc děkuji za kompliment. 🙂 Nejspíš narážíte na moji kandidaturu za ČSSD. Uvědomuji si, že sociální demokracie v současnosti není na vrcholu popularity. Mrzí mě, že mnohé kauzy přebíjejí sociálně demokratické hodnoty, které ČSSD garantuje a které já osobně ctím. Myslím, že lidé by měli uvažovat nesobecky, měla by společnost fungovat dohromady (mezigenerační sounáležitost, komunitní život apod.) a se zřetelem nutného udržitelného vývoje (s ohledem vůči přírodě atd.). Pokud by se měl opět každý starat jen sám o sebe a nejsilnější přežije, mohli bychom se vrátit zpět do pralesa. Přeji si pro Hradec rozkvět, ale přeji si i ohleduplný vývoj vůči městu i občanům. Moje kandidatura za sociální demokracii Vám garantuje, že během jednoho volebního období neudělám tři programové kotrmelce, což Vám subjekty jako jsou ANO, nebo Piráti a další nová uskupení zaručit nemůžou.

 

DOTAZ: Jak chcete řešit rostoucí ceny bydlení, můj syn nyní čerstvě po škole shání bydlení a je to hrůza!
ODPOVĚĎ: Máte pravdu, v Hradci Králové je jedno z nejdražších bydlení v republice. Některé statistiky uvádí až 180-190 Kč za metr čtverečný nájmu měsíčně. Pakliže trh selhává a nabídka nepokrývá poptávku, musí do toho vstoupit město. Je nutné, abychom začali stavět vlastní nájemní byty a poskytli je občanům za nájmy levnější než jsou hypotéky. Státní a unijní finance jsou dostupné. Konzultovala jsem s odborníky a je možné stavět až stovky bytů ročně, záleží pouze na vedení města, jak aktivně k tomu bude přistupovat. Můžeme stavět na vlastních pozemcích, můžeme podporovat svépomocnou aktivitu občanů prostřednictvím družstevní výstavby, můžeme dle zahraničních vzorů začít vyjednávat s developery, kteří staví bytové komplexy. Cest je několik, jen se do toho pustit, pokud budu zvolena, mohu Vám to garantovat.

 

DOTAZ: Co uděláte víc pro seniory v Hradci?
ODPOVĚĎ: V Hradci Králové žije již dnes víc jak 20 tisíc seniorů a počty budou přibývat. Proto by město mělo začít aktivně realizovat proseniorská opatření. Je zde mnoho aktivních a obdivuhodných seniorů, jejichž činnost bych ráda nadále podporovala. Měli bychom se však zaměřit i na ty méně aktivnější, mnohdy i osamělé. Proto budu rozšiřovat dostupnost sociálních a zdravotních služeb. Budovat bezbariérové chodníky, zastávky i cyklostezky, zvelebovat sídliště a podporovat dostupnost služeb na nich. Hned po volbách bych ve funkci ustanovila na magistrátu města ombudsmana pro seniory, který by byl k dispozici pro pomoc a poradu našim seniorům. Ráda bych zavedla MHD zdarma a jako doplňkovou službu senior taxi za výhodné ceny pro cesty k lékařům apod. A určitě budu řešit i dostupnost městské knihovny MHD. Mnoho seniorů žije také v Harmoniích, které musíme zrekonstruovat a ráda bych postavila Harmonii III a další, protože poskytnout našim seniorům dostupné bydlení je jednou z nejdůležitějších věcí.

 

DOTAZ: Píšete, že pracujete na ministerstvu a že jste byla v Senátu… Nejste víc Pražák než Hradečák?
ODPOVĚĎ: Určitě ne. 🙂 Po celou dobu svých studií a zaměstnání v Praze jsem si nikdy nepřivykla na myšlenku, že bych se z Hradce odstěhovala. Jsem šťastná, že mohu v současnosti pracovat v oblasti, která mě baví pro ministerstvo, ale přitom svoji práci vykonávat pro Královéhradecký kraj přímo v Hradci Králové. Naše město bylo, je a bude mým domovem.

 

DOTAZ: Všichni řeší důchodce nebo rodiny, ale co nabízíte normálním lidem, co pracují?
ODPOVĚĎ: Je toho mnoho, určitě se podívejte do našeho programu na www.cssdhk.cz. Ráda bych prosazovala opravy a revitalizace našich hlavních městských tříd a sídlišť a předměstí průběžně tak, aby se zkvalitňovalo prostředí pro lidi přímo tak, kde bydlí. Chci rozšiřovat dostupnost služeb na předměstích a parkovací místa na sídlištích. Ráda bych zavedla MHD zdarma pro lidi k cestování do práce a pro jejich děti do školy a za volnočasovými aktivitami, čímž podpoříme i kvalitu ovzduší a životního prostředí. Určitě město musí začít řešit nejen bydlení pro seniory a startovací byty pro mladé, ale i finančně dostupné nájemné byty pro občany napříč generacemi. A jednu z nejvýznamnějších věcí, které bych chtěla zavést, je aktivnější komunikace s občany včetně zavedení spolurozhodování o investicích z městského rozpočtu (tzv. participativní rozpočet).

 

DOTAZ: Jak si představujete to MHD zdarma, ta představa se mi líbí, ale nevím, jestli to je reálné. Děkuji
ODPOVĚĎ: Je to reálné, příkladem nám jdou mnohá města v zahraničí i v ČR. Víte, že již dnes MHD musí město dotovat ze dvou třetin? Byl by to výdaj z rozpočtu zhruba 100 milionů korun, ale je to podpora pro pracující lidi, pro děti, jejich volnočasové aktivity. Je to především v rámci celé koncepce, která by měla zahrnout vyvedení nákladních aut z města, omezení potřeby osobních aut v centru města a zefektivnění sítě a zvýšení kvality dopravy MHD. Proč bychom měli řešit navyšování kapacit a smlouvu s ISP v centru města, když můžeme podporovat alternativní způsoby dopravy – MHD, cyklodopravu apod. MHD zdarma podporuje nejen řešení plynulosti dopravy v našem města, ale i podporu zdravého životního prostředí. Věřím, že v budoucnu si získá víc příznivců. Chci pro naše město přinášet nové vize a výzev se nebojím.

 

DOTAZ: Potkal jsem Vás ve městě, když jste rozdávala své materiály. Velice dobře jste na mě zapůsobila, máte můj hlas!
ODPOVĚĎ: Moc děkuji za Vaši podporu. 🙂

 

DOTAZ: Kde jste trávila letošní dovolenou?
ODPOVĚĎ: Převážnou část volného času v létě jsem trávila na chatě u lesa. Tam bylo krásně i za horkých dnů, i když nás sužování suchem neminulo a zahrady mi bylo líto. O to víc si uvědomuji, jak je důležité pečovat o zeleň v našem městě a jak je třeba město připravovat na klimatické změny. Ráda bych, aby bylo ve městě víc zeleně, aby se víc pracovalo s vodními prvky, které mohou ochlazovat ovzduší v horkých dnech. Ale také z dlouhodobého hlediska podporovat zazeleňování budov, boj proti tepelným ostrovům ve městě atd. Víte, že stromy na ulici mohou snížit teplotu ovzduší třeba až o 10 – 15 stupňů? Mnoho inspirace můžeme čerpat například z Národní sítě Zdravých měst ČR apod. Je to pro nové vedení města výzva!

 

DOTAZ: Podporujete stavbu fotbalového stadionu?
ODPOVĚĎ: Ano, jsem ráda, že nakonec se bude stavět stadion bez velkého obchodního centra a se zachováním symbolu “lízátek”. Věřím, že se podaří najít investor tak, aby celé finanční náklady na stavbu nemuselo nést pouze město. Ale určitě nebudu podporovat vstup developerů, kteří by za to chtěli stavět další komeční plochy v našem městě.

 

DOTAZ: Líbí se Vám křižovatka Koruna?
ODPOVĚĎ: Chápu, že se mnohým Hradečákům vzhledově Koruna líbí. Já osobně mám z ní zkažený dojem především kvůli finanční nákladnosti stavby a údržby fontány, která je uprostřed frekventované křižovatky a není k dispozici pro osvěžení občanům třeba raději někde v parku.

 

DOTAZ: Jaké si představujete budoucí Velké náměstí?
ODPOVĚĎ: Na Velkém náměstí žiji celý svůj život a moc bych si přála, aby bylo opravené. Myslím, že je dobře, aby nový vzhled vycházel z historického rázu celého prostranství. Uvědomuji si však, že je třeba zajistit dopravní obslužnost kolem dokola pro místní podnikatele a rezidenty. Všeho ale s mírou. Byla bych ráda, aby to bylo Velké náměstí a ne velké parkoviště jako dnes.

 

DOTAZ: Jste možná docela neznámá, což může být výhoda i nevýhoda. Jaká teda jste, jak byste se sama charakterizovala?
ODPOVĚĎ: Osobně se nerada hodnotím, mám raději, když za mě mluví výsledky mé práce. O to vděčnější jsem za podporu mé kandidatury od lidí, kterých si profesně moc vážím – Ing. Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, se kterým bojujeme za lidská práva a dostupnost bydlení v ČR, dr. Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR, se kterým spolupracuji v oblasti věcí pro seniory a v neposlední řadě i paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Lidé z mého okolí o mně také často říkají, že jsem příliš hodná. Ale já jsem přesvědčená, že být pracovitá a slušná, k ostatním ohleduplná se vyplácí. Ne nadarmo se říká: chovej se k druhým tak, jak si přeješ, aby se oni chovali k Tobě…

 

Zdroj: https://hradecky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-s-janou-frohlichovou-kandidatkou-za-cssd-20180928.html