Aktuality

Potravinová drahota

Každý den jsme všichni konfrontováni nárůstem cen potravin. Ceny vyskočily v průměru o 20 – 25 % a u některých výrobků i výš. Bohužel zdražování dopadá především na věci, které si nemůžeme jen tak odepřít a říct si: „To nepotřebuji.“

Současná pravicová vláda nad těmito problémy úplně zavírá oči! Dělá, že to není problém a že to vyřeší asi opět ruka trhu. Slibují lidem pomoc 5 tisíc možná někdy na konci prázdnin. A co mají rodiny do té doby dělat? Stejně tak vláda neřeší neustálý růst cen za pohonné hmoty s odkladem někdy na léto. Ukazuje se jasné pravidlo, že sytý hladovému nevěří.

Potravináři se radovali, že zákazníci za poslední 2-3 roky začali i v tak náročné době, jako byla doba Covidu, dávat přednost kvalitě před množstvím a cenou. Český spotřebitel začal nakupovat podle kvality výrobků a země původu, což jednoznačně podpořilo české výrobce a tím i české zemědělce. Změna nákupních návyků pomohla výrobcům i více investovat do svých zaměstnanců. To mají naši lidé opět jíst levné potraviny a privátní značky, na kterých mají zisk hlavně nadnárodní řetězce?

Současná nečinnost vlády dopadá na spousta pracujících lidí, kteří se díky tomu dostávají skoro do chudoby. Okolní státy se snaží podpořit občany snížením daňového zatížení, aby co nejrychleji pomohli všem bez rozdílu příjmů, a pak ještě nad rámec toho hledají, kde pomoci potřebným. Jako příklad uvedu našeho nejbližšího souseda Polsko, které do června zrušilo DPH na potraviny a  snížilo daňové zatížení na pohonné hmoty. V tom vidím pomoc a snahu chápat, co lidé potřebují. Ale od naší současné pravicové vlády nevidím nic hmatatelného, její kroky jsou zatím stále jen na úrovni slibů, které nikomu nepomůžou!

Vláda by měla snížit DPH na potraviny a pohonné hmoty! Vím, že snížení DPH není řešení celého problému, ale ono by to bylo okamžitě vidět,  a to pomůže nám všem.  Někteří říkají, že snížení daně by si podnikatelé nechali, ale to není pravda, protože zákazníci to budou očekávat a lehko si to spočítají.

 

Jan Král, lídr ČSSD HK pro volby do zastupitelstva města 2022